Bina Štampe Žmavc

Bina Štampe Žmavc, slovenska pisateljica, pesnica, prevajalka in režiserka, rojena 1951 v Celju, je študirala primerjalno književnost in literarno teorijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Kot absolventka se je zaposlila v šolstvu in poučevala pet let. Ukvarjala se je z glasbo in gledališčem. Trinajst let je vodila otroško improvizacijsko gledališče v Eksperimentalnem gledališču Celje, kjer je bila režiserka, dramaturginja in avtorica tekstov. Je članica uredništva revije Poetikon. Danes jo uvrščamo med klasike slovenske mladinske književnosti. Živi in ustvarja v Celju.
Piše pesmi, prozo in dramska besedila, večinoma za mlade bralce. Poezijo za odrasle je začela najprej objavljati v gimnazijskem glasilu Brstiči, pozneje pa v Dialogih, Mentorju in Obrazih. Napisala je tri pesniške zbirke sonetov Pesek v pesmi, Poševno sonce, Opoldnevi. Med pesniškimi zbirkami je najobsežnejša Čaroznanke (1990); njihovo motivno izhodišče sta tako vsakdanjik kot realnost in domišljijska izkušnja. V zbirki Nebeške kočije (1994), se avtorica osredotoča na tematiko vsepovezanosti vesolja, človeka in narave, s Klepetosnedkami (1996), pa se vrne k otroku in njegovem igrivem odnosu do okolice. Med pripovednimi besedili so živalske zgodbe (Slike in zgodbe iz tisoč in enega pasjega dne (1985)) in raznolika kratka pravljična in nonsensna besedila (Popravljalnica sanj (1992), Muc Mehkošapek (1998)). Za njeno mladinsko poezijo je značilen bogat pesniški jezik. Pesnica si izmišlja besede, njene pesmi so ritmične. Za njeno mladinsko pripovedništvo pa so značilni domišljijski svetovi. Piše tudi igre in lutkovna dela za otroke in šansone za odrasle.
Priljubljena in večkrat nagrajena avtorica poezije in proze za otroke in odrasle s Celjsko Mohorjevo družbo sodeluje že od leta 1992, ko je pri založbi objavila pravljico Popravljalnica sanj. Sledile so Duhec Motimir – rimana pravljica o duhcu, ki se je preveč zgostil (2002), nagrajena in večkrat ponatisnjena knjiga poezij Živa hiša (20041), ter pesniški zbirki Snežroža (2006) in Vaze (2008). Svojo najnovejšo Krimi-mijav-ko Kino z muco Ino (2020) posveča Ini – muci ki jo je vrnila.
-
LJUBEZNITVE
Bina Štampe Žmavc -
-
KINO Z MUCO INO
Bina Štampe Žmavc