Caroline Pigozzi
Caroline Pigozzi (1952) je osrednja vatikanska poročevalka za revijo Paris Match, avtorica več knjižnih uspešnic, prevedenih v mnoge jezike, med njimi tudi v arabščino. Za svoje delo je prejela nagrado francoske akademije.
Caroline zadnjih dvaindvajset let navdušeno spremlja aktualne dogodke pri Svetem sedežu. Že dvaindvajset let jo vsako srečanje s papežem še vedno gane in navda z občudovanjem. Vatikanskega življenja nikdar ni dojemala zgolj kot rubrike, ampak kot svet, ki ga razkriva. V sodelovanju s takratnim glavnim urednikom revije Paris Match Rogerjem Thérondom si je ta edinstveni kraj drznila opisati na drugačen, dotlej nepoznan način.
Po vojni je njen oče Henri Théodore Pigozzi – ustanovitelj in lastnik podjetja Simca – posodil avto veleposlaniku Svetega sedeža v Parizu, apostolskemu nunciju Angelu Roncalliju, prihodnjemu papežu Janezu XXIII. Kot gimnazijka v internatu pri dominikankah v Rimu je srečala kardinala Tisseranta, pomembno osebnost francoske Cerkve. Njen šolski katehet je bil pater Paul Poupard, ki je pozneje postal prvi minister za kulturo Janeza Pavla II., kardinal Wojtyła pa je med svojimi obiski v Rimu prebival pri sestrah Habicht, ki so bile njene sošolke … Kdo ve, kako se porodi poklic? Od vatikanskih telefonistk do vrtov v Castel Gandolfu, od papeževih potovanj do skrivnosti konklava – raziskovalki ne uide nič: vse lahko postane očarljiv predmet njene pripovedi.
Caroline je odločna in ima rada natančnost. S humorjem, odmikom in izurjeno anekdotičnostjo – ki predstavlja šesti čut revije Match – slikovito predstavlja svet, ki bi se s svojimi strogimi pravili lahko zdel strašansko tog. V svetu, v katerem vladata samoumevnost in diskretnost, poročevalka razkriva skrivnosti, bere med vrsticami, razčlenjuje in pripoveduje. Vse to v največje veselje kolegov in bralcev.
Leta 2019 je v slovenščini izšla knjiga Skrivne vatikanske fotografije, v kateri nas Caroline Pigozzi in Giovanni Maria Vian vodita po skrivnih vatikanskih fotografskih arhivih – referenčno delo, katerega skrbno izbrana besedila so več kot le podpisi k fotografijam; knjiga je zanesljiva, resna, hkrati pa dostopna in zabavna. Pred nami razgrinjata galerijo podob papežev od sredine 19. stoletja do danes, njihov zasebni, vedno znova osupljivi vsakdanjik. Ko se povežeta rahločutnost vatikanistke revije Paris Match, ki že več kot dvajset let piše o tem zaprtem okolju, in zgodovinsko znanje ter izkušnje direktorja prestižnega papeževega dnevnika L’Osservatore Romano, se znajdemo v samem jedru Vatikana. Po njem nas vodita strokovnjaka, ki sta imela redko čast, da sta lahko na letalu svetega očeta prepotovala svet od Filipinov do Brazilije, od Mehike do Poljske, od Kenije do Albanije, od Azerbajdžana do Bosne in Hercegovine …