Emmanuel Levinas
Emmanuel Levinas (1906-1995), eden največjih filozofov 20. stoletja, se je rodil v litvanskem mestu Kaunasu. Bil je judovskega rodu. Leta 1914 je njegova družina emigrirala v Ukrajino. Po vrnitvi domov se je odločil za študij v tujini. Leta 1923 je odšel v feancoski Strasbourg, kjer je odkril fenomenologijo in se navdušil za E. Husserla, še močnejši vtis nanj pa je napravil M. Heidegger. A le za malo časa.
Heidegger ga je razočaral predvsem zaradi svoje podpore nacionalsocializmu. V svojih Razmislekih o filozofiji hitlerizma (1936) je Levinas problem nacistične ideologije videl v redukciji človeka oz. življenja na biološko določenost. Med vojno je bil Levinas kot francoski državljan mobiliziran v francosko vojsko, po porazu pa je bil interniran. Po vojni je predaval na različnih francoskih univerzah in še dvajset let po upokojitvi bil miselno in pisateljsko dejaven. Umrl je v Parizu leta 1995.
Med njegovimi najbolj odmevnimi deli so Totaliteta in neskončno (1961), Drugače kot biti ali onstran bitnosti (1974), Etika in neskončno (1982). V slovenščino so prevedena njegova dela Smrt in čas (Ljubljana 1996), Etika in neskončno // Čas in drugi (Ljubljana 1998).
Težavna svoboda ali iskanje morale za sedanji čas.