SKUPNO BRANJE GRADI ZAUPANJE
Kako skupno branje krepi povezanost med starši in otroki
Paola Zanini
20,00 €
Za branje otroku ni nikoli prezgodaj
Nikoli ni prezgodaj za branje otroku, trdi avtorica priročnika Paola Zanini in to trditev podkrepi z vrsto strokovnih mnenj. Branje z otrokom namreč krepi zaupanje in pomembno vpliva na kakovost odnosa med otrokom in staršem, predstavlja pa tudi varen prostor za dialog in spoznavanje drug drugega. Naj bo doma ali na poti, v nosilki ali vozičku – skrbno izbrana knjiga bo vedno dobrodošla spremljevalka.
Strokovno poglobljen priročnik z vrsto dragocenih nasvetov izhaja iz želje avtorice, da bi staršem, vzgojiteljem in učiteljem tudi na strokoven način predstavila pozitivno moč skupnega branja z otrokom. Glasno branje ima namreč veliko moč povezovanja in spreminjanja tako bralca kot poslušalca in je smiselno že v prvih mesecih otrokovega življenja, saj že dojenček zaznava vse odtenke materinega glasu v čustveni izmenjavi, ki krepi odnos navezanosti. Skupno branje prinaša celo vrsto pozitivnih učinkov: pri otroku spodbuja zmožnost obvladovanja lastnih čustev in boljšega razumevanja drugih, pri starših občutek, da so kos svoji vlogi, obema pa omogoča čustveno zbližanje. V sodobnem času, ko so starši pozorni predvsem na telesno zdravje otrok, Zaninijeva bralcem polaga na srce, da nikakor ne smemo zanemariti njihovega uma. In ni boljšega načina za to, kot da nežno pletemo medosebno vez ob branju knjige.
V prvem delu priročnika avtorica predstavi pozitivne psihološke učinke branja na razvoj otroka, pri čemer naniza in opiše konkretna psihološka dejstva ter skupno branje naveže na teorijo navezanosti Johna Bowlbyja. Drugi, bolj praktično usmerjen del, pa zajema dragoceno obravnavo slikanic in konkretne predloge za branje: od položajev, v katerih je priporočljivo brati glede na otrokovo starost, do samega procesa branja in izbire otroku in njegovi starosti primernih knjig in slikanic. V tem smislu priročnik predstavlja pravi pravcati vademecum za starše, ki se sprašujejo, kako naj se lotijo branja z otrokom in na kaj naj bodo pri tem pozorni.
Moja predpostavka je torej sledeča: branje lahko spodbuja zdravo navezanost otroka in obenem pomaga izboljšati sposobnosti starša za gradnjo medosebnih odnosov, v širšem smislu pa obogati njegovo znanje. V tej knjigi nameravam pozornost preusmeriti na odraslega in na to, kako naj pristopi k otroku, tudi novorojenčku. Želim si, da bi doumel, kako se preko knjig in skupnega branja oba zbližata in okrepita medsebojno vez. Z ozirom na to je koristno vedeti, da je teorija navezanosti /…/ na različnih področjih raziskovanja postala prava pravcata referenčna paradigma in je odprla bogate perspektive tako za razvojno psihologijo kot za psihoanalizo.
(Str. 12)
Kdaj je torej otroška knjiga kakovostna? Ne želim preusmeriti pozornosti s svojega cilja, ki je razložiti, kako lahko branje pozitivno vpliva tudi na življenje nas odraslih, ki smo v stiku z otroki; poleg tega je na spletu tudi veliko blogov, ki vas lahko usmerjajo pri izbiri knjige, a želim poudariti, da je ključnega pomena branje dobrih knjig. Odločitev je v tem smislu težka, saj vsako leto izide več kot dva tisoč novih knjig, vendar nas pri izbiri lahko vodijo nekateri kriteriji: pozorni smo na avtorja/avtorje, založbo, grafiko, oblikovanje, format knjige, vrsto papirja, primernost jezika starosti otroka, podobe, ki ne smejo biti banalne ali enostavne; na koncu vse prispeva k rezultatu, ki mora izgledati kot usklajena celota, da bomo ponosni na to, da imamo knjigo v svoji knjižnici.
(Str. 57–58)