Ob 100-letnici prve slovenske državne gimnazije, ki so jo odprli v Gorici v šolskem letu 1913/1914, je pri Goriški Mohorjevi družbi izšla faksimilirana izdaja prvega izvestja, ki ga je leta 1914 založilo šolsko vodstvo in tiskala Narodna tiskarna v Gorici z naslovom: Prvo izvestje c. kr. Slovenske državne gimnazije v Gorici v šolskem letu 1913./14.
Izdal vladni svetnik dr. Janko Bezja. Izvestje prinaša poleg šolskih poročil daljši uvodni prispevek prof. Andreja Ipavca, v katerem prikaže prizadevanja za nastanek in vlogo gimnazije v Gorici. Pričenja se z besedami: “Z Najvišjo odločbo Njegovega c. kr. Apostolskega Veličanstva z dne 3. avgusta 1913 (gl. razpis c. kr. ministrstva za bogočastje in uk z dne 12. VIII. 1910, št. 37287) je bila ustanovljena c. kr. državna gimnazija s slovenskim učnim jezikom v Gorici. S tem se je uresničila stara in vroča želja vsega slovenskega prebivalstva na Goriškem, ki je, odkar se narodno zaveda, pri vsaki priliki prosilo državno upravo, da se v Go¬rici obstoječa gimnazija z nemškim učnim jezikom tako preosnuje, da bo bolje služila kulturnim potrebam in materijalnim koristim naše dežele...”
Faskimilirano izdajo ob 100. obletnici spremljata uvodni besedi ravnateljev dveh današnjih gimnazij, v Gorici in Novi Gorici: goriške ravnateljice slovenskega licejskega pola Mihaele Pirih in ravnatelja novogoriške gimnazije Bojana Bratine.