KOMINFORM V ZABRINJU in DIVJI GOLOB
Alojz Rebula, Zora Tavčar
5,00 €
Dva romana v eni knjigi se v zgodovinski situaciji prvega desetletja povojnega slovenstva krajevno razpirajo med zaledjem predela, ki se usredišči v vaško predmejno mestece Opčine v Italiji, vse do prestolnice Ljubljane z najvišjimi kulturnimi ustanovami slovenstva, ki je bila obljubljena dežela duha za v narodnjaštvu preizkušane Primorce.
V prvem romanu Kominform v Zabrinju (2014) slovenski bralec končno dojema vse ideološko zakulisje bivanjskih stisk Primorcev, ki jih je fašizem idejno in fizično namenil izkoreninjenju iz evropske družine narodov. Drugi roman Divji golob (1973), ki sledi usodi tržaškega bogoslovca, ki študira v komunistični Brljani (Ljubljani) in se vrne pastirovat v zaledje Trontlja (Trsta) danes bralec z užitkom in povsem drugače bere z izkušnjo padca berlinskega zidu in združene Evrope, ko je izginila fizična ovira ob Fazaniji (Sežani).
Izhodišče romana Kominform v Zabrinju je tema, ki na Slovenskem literarno še ni bila obdelana: Resolucija Informbiroja, s katero je 1948 v Bukarešti evropski komunistični vrh na Stalinovo pobudo obsodil jugoslovansko partijsko vodstvo s Titom na čelu. Resolucija ni nikjer tako razburila in razdelila duhov, kakor na Svobodnem tržaškem ozemlju (STO). Ob odprtem vprašanju usode Trsta sta ozemlje, razdeljeno v dve coni , upravljali angloameriška vojaška uprava (Cona A), Cono B s Koprom in delom Istre pa jugoslovanska vojaška uprava. V Coni A se je reakcija na Resolucijo razmahnila za in proti zaradi dvonacionalne slovensko-italijanske sestave levice. Levica je s slovenskim delavstvom vred šla za znanim revolucionarjem z imenom Vittorio Vidali, zagovornikom resolucije, manjšina, praktično v celoti slovenska, pa za Brankom Babičem. Dokument iz Bukarešte je razklal levico od partije navzdol do sindikatov in kulturnih društev. V to razburkano ozračje je postavljeno dejanje romana in njegovih nosilcev v zamejstvu in v prestolnici Slovenije.
Žarko se je drugače spoprijemal z dogodkom, ki je njemu, Vitu, porival pištolo v roke. Dovolj ga je bilo videti, že ko se je pripeljal k njemu: dajal je vtis, kot da ga Resolucija ne samo ni potlačila, ampak nasprotno, osvežila in pomladila.
»Vidalija nisem dobil,« je odgovoril Žarko na Vitovo vprašanje.
»Skočil je v Rim. Mogoče je vedel za Resolucijo, preden je bila objavljena.
Vidali je pač Vidali. Kar pa se partijske linije tiče, je zapustil geslo: ‘Brezpogojno sprejetje Resolucije‘.«
»Babič, ki sem mu telefoniral, je, nasprotno, mnenja, naj se spor ne prenese v partijo STO-ja, ob vsem spoštovanju Sovjetske zveze in Stalina. A naj ti zaupam, kar mi je rekel pred meseci eden naših vodilnih.«
»Kdo?«
»On, Babič.«
In mu je povedal, kako je Kardelj omenil težavo, ki pa da se bo zgladila.
»Nisem mislil, da je Kardelj tako slab prerok. Že trditev v pismu, da sta s Titom uvedla v partiji turški režim, dokazuje, koliko se je spor poravnal,« je rekel Žarko.
»Sicer pa si videl moje podčrtave …«
V kopiji Resolucije, ki jo je bil dal Žarko Vitu, so bili podčrtani glavni očitki Titu.
»Po mojem trditve, ki so za jugoslovansko partijo nesprejemljive,« je rekel Vito.
»Počakaj, tudi jaz bi lahko rekel kaj čez jugoslovanski sistem od trenutka, ko so nam prekomorcem, ki smo se odločili za Tita namesto za kralja Petra, ob izkrcanju v Splitu pobrali ure z zapestij … Naj omenim, kar počenja Titova Udba po Trstu z ugrabljanjem ljudi po ulicah … A to samo mimogrede, saj gre za policijisko prakso, ki jo izvajajo vsi socializmi. Pač nujna prehodna stopnja k višjemu humanemu razvoju komunizma. A gre za nekaj drugega: da se je Tito uprl temu razvoju, ki ne more biti prepuščen neki slepi stihiji, ampak njenemu osrednjemu vodstvu. Tito, če bi uspel, bi bil začetek konca komunizma.«
»Tito ne more biti problem ne za ta razvoj ne za Stalina ne za nas. Stalin bo opravil s Titom kakor s Trockim, če ga prej ne bodo odstavili lastni ljudje, z njim in Kardeljem, Rankovićem in Djilasom vred.«
»Toda ali bo za vse, kar je Tito le naredil, to zaslužil?« je rekel Vito.
»Je zaslužil Trocki, ki je organiziral Rdečo armado? Logika revolucije.«
»Če je spor trajal dovolj dolgo, kakor izhaja iz Kardeljevih besed našemu Babiču, je Tito imel dovolj časa, da je svojo policijo in vojsko pripravil na vse možnosti. Trocki ni imel za sabo države, Tito pa jo ima …«
»Ti si bil partizan, kar jaz nisem bil. Ti si se dajal z Nemci, jaz sem kot kuharski pomočnik delal v glavnem stanu maršala Alexandra tam blizu Neaplja. Dobro, od tam sem z drugimi vred ušel k jugoslovanski bazi v Bariju, da sem nato prišel v Slovenijo. Tudi v neko brigado so me dali. Toda boril se nisem, kakor si se ti. Zato te vprašam: je bilo že v partizanih kaj proti Sovjetski zvezi in Stalinu? Morda kaj tihega nerazpoloženja?«
»Kje! V partizanih? Saj je bilo tam vse sovjetizirano! Sovjetska zveza je bila sveta. Zgodovina VKP(b) je bila sveta knjiga. Da ne govorim o Stalinu«, je rekel Vito.
»Predstavljam si, da vam je moral biti nekakšen Bog.«
»Oče, Sin in Sveti Duh v enem,« je rekel Vito.
»Zdaj pa tole!« je rekel.
»Če se Tito ne ukloni, bo vrag. Sicer pa grem te dni v Ljubljano.«
»Po kaj?«
»Na sodišče, na razpravo o dediščini po nekem stricu, o katerem sem komaj kaj vedel. Neumnost: 32 dedičev za neko revščino. A šel bom bolj zato, da povoham, kakšno vreme je tam. Ko se vrnem, ti pridem kaj povedat.«