JOŽE PUČNIK V ZGODOVINSKEM SPOMINU IN SPOMINU SODOBNIKOV
več avtorjev
35,00 €
Trnove poti očeta slovenske države
»Pučniku je resnično šlo za Slovenijo! Ne za oblast ali lastno veljavo, pa tudi ne za maščevanje, ki so ga zlohotno pripisovali nekdanjemu zaporniku, kot da bi do tega, da so mu brez krivde vzeli svobodo in spremenili tok življenja, ne smel biti niti kritičen, ampak bi moral biti okrutnežem celo še hvaležen, da je lahko sploh ostal živ,« piše dr. Milček Komelj. V kolažu razprav in refleksij se številni sopotniki spominjajo tega pogumnega, energičnega in odločnega moža, ki je bil velik humanist in iskalec zgodovinske resnice, hkrati pa očetovsko mehak, srčen in ljubeč človek.
Pod okriljem Muzeja slovenske osamosvojitve je bil v luči 90. obletnice rojstva v letu 2022 in 20. obletnice smrti v letu 2023 v začetku oktobra 2022 na Slovenski matici o dr. Jožetu Pučniku organiziran simpozij. Na njem je predsednik države Borut Pahor Pučnika označil za nestorja osamosvojitvene misli. Na očeta in strica sta spomine obudila sin Gorazd Pučnik in nečakinja mag. Iva Pučnik Ozimič. V širši zgodovinski in družbeno-politični kontekst so Pučnika umestili številni njegovi sodobniki in politični sopotniki: Janez Janša in Lojze Peterle, akademika dr. Janko Kos in dr. Milček Komelj, dr. Aleš Maver, dr. Aleš Gabrič, dr. Stane Granda, mag. Igor Omerza, dr. Dimitrij Rupel, Alenka Puhar, ddr. Igor Grdina, Franci Feltrin, Ivo Jevnikar, dr. Pamela Glušič, Mateja Rihter, dr. Dejan Valentinčič ter dr. Željko Oset, ki je zbornik tudi vsebinsko uredil.
Simpozij o dr. Jožetu Pučniku je odmeval v slovenskem medijskem prostoru in znova osvetlil pomen njegove vloge v zgodovinskih procesih konec osemdesetih in v devetdesetih letih 20. stoletja. Z zgodovinsko distanco lahko brez dvoma rečemo, da se je ob nastanku neodvisne in samostojne Republike Slovenije izkazal kot državnik z veliko začetnico in mu zato pripada častno mesto v slovenskem zgodovinskem spominu in krajini.