EVANGELIJI V SLIKAH
29,50 €
Podobe, ki pripravljajo pot molitvi
Podobe imajo veliko moč, ki je dandanes pogosto zlorabljena. Pričujoča knjiga pa gradi na predpostavki, da lahko moč podob izkoristimo v dobro – pomagajo nam lahko, da se lažje poglobimo v molitev. Evangelijske podobe, pospremljene z razmišljanji sestre Dolores Boitor in navedki odlomkov iz Svetega pisma, bodo bralcu dragocene spremljevalke ob odkrivanju sporočila Knjige vseh knjig.
Ljudje smo bitja podob: podobe pritegnejo našo pozornost, nas nagovorijo, se zasidrajo v naš spomin. V prenasičenem svetu, v katerem nas spremljajo na vsakem koraku, je njihova moč lahko nepredvidljiva. Vabilo pričujoče knjige, naj podoba vodi k dobremu, je torej še kako dobrodošlo in ga velja vzeti resno: le kritična selekcija tega, kar se usidra v našo zavest, lahko prinaša mir in zmožnost čuječnosti, vrednoti, po katerih človek vse bolj hrepeni.
Podobe so lahko dobra izhodiščna točka tudi za duhovno meditacijo in zmorejo tlakovati pot molitvi; so dragocene spremljevalke ob branju besedil Svetega pisma in smiselno dopolnjujejo besedila, ki jih je – bržkone tudi ob motrenju ilustracij – z občutkom zapisala sestra Dolores Boitor. Gre pravzaprav za razmišljanja, ki jih lahko vsak bralec dopolni po svoje; interpretacije, ki so lahko dobra podlaga za branje odlomkov, ali obratno – njihova razlaga s smiselnimi poudarki. Ne glede na to, kako se približamo podobam in besedilu, pa je celotna knjiga zasnovana tako, da nas vodi k srečanju z Bogom, po katerem hrepeni vsako človeško srce.
Podobe, ki jih boste srečali v knjigi, vzpodbujajo pozitivno in k življenju naravnano domišljijo, ki usmerja naš pogled na resničnost življenja, ki ga živimo. Danes je v življenju otrok in mladostnikov ali pa človeka nasploh vse preveč podob, situacij, življenjskih prostorov, ki so virtualni in nimajo veliko stika z realnostjo. To je svet, v katerega človek pobegne, da bi doživel navidezno srečo, do katere se je zlahka dokopati. Žal tudi z nasiljem in škodljivo predstavo, da se virtualni svet z enim klikom lahko postavi nazaj, četudi naredimo napako. A ne pozabimo, da imamo pred seboj tudi to, kar je samo eno, enkratno, nenadomestljivo in neponovljivo – življenje.
Iz predgovora mag. Srečka Hrena, str. 6
Kultura slike in digitalizacija prinašata pravo pravcato antropološko transformacijo, ki se ne dogaja samo pred našimi očmi, ampak tudi globoko v njih. V tem procesu je seveda mnogo priložnosti, ki pa jih spremljajo tudi ogromna tveganja. Podobe imajo veliko moč in so zmožne v hipu prenesti ideje, vsebino in sporočilo. Podobe dolgo ostanejo v nas, postanejo spomin in usmerjajo našo domišljijo. Vse to od nas zahteva, da znamo prebivati v času krhke lepote. Svoje srce lahko usmerimo k stvarem, ki so dobre, lepe in resnične, lahko pa nas podobe, ki le na videz odsevajo te lastnosti, tudi zapeljejo.
Iz spremne besede patra Roberta Pasolinija OFM, str. 7–8