ATLAS ARHITEKTURNIH FORM
Arhitektura skozi prostor in čas
Jože Marinko
34,50 €
Arhitekturne forme v besedi in risbi
Arhitektura je umetnost, s katero se v življenju srečujemo vsi. Atlas arhitekturnih form v sliki in besedi prinaša nazoren pregled arhitekturnih form, kot so se izoblikovale skozi zgodovino. Strokovno podkovano, a hkrati poljudno, najširšemu krogu bralcev namenjeno delo je nadvse primerno čtivo za vse, ki si želijo razširiti splošno razgledanost – za osnovnošolce, srednješolce in vse, ki jih zanimata umetnost stavbarstva in zgodovina civilizacij.
Atlas arhitekturnih form Jožeta Marinka, dolgoletnega profesorja klasičnega arhitekturnega izročila na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo, nam na pregleden način razkriva žlahtnost ter pomensko bogastvo arhitekturnih form. Skupaj z avtorjevima predhodnima monografijama Antična arhitektura in Vpliv antike v arhitekturi sooblikuje nekakšen arhitekturni triptih o nikoli potešeni strasti arhitekturnega genija, da bi človeku v preoblikovanju rigidne materije kazal na obzorja onkraj nje. Namenjen kar najširšemu krogu bralcev Atlas prinaša zgoščeno predstavitev arhitekturnega snovanja, osredotočeno na arhitekturne forme, ter v besedi in risbi razgrinja bogato ustvarjalnost na področju stavbarstva – od njenih začetkov do danes.
Posamezna arhitektura je najprej prikazana z risbami, s katerimi je možno kar najjasneje predstaviti posamezne stavbe ter arhitekturne člene in njihove oblike. Sledi predstavitev stavbnega tipa, ki najbolj nazorno kaže arhitekturne forme določenega obdobja – npr. grški tempelj, romanska stolnica, renesančna palača, muzej … – in je s prostorsko risbo prikazan v sredini desne strani. Ob njem so risbe stavbnih členov, ki kažejo značilne arhitekturne forme obravnavanega obdobja.
Pričujoče delo z naslovom Atlas arhitekturnih form prikazuje bogastvo oblik, ki nastopajo v arhitekturi posameznih obdobij. Gre za oblike, ki jih srečamo v t. i. Zahodni arhitekturi od njenih začetkov na Bližnjem vzhodu v tretjem tisočletju pred Kristusom, pa do danes, ko ta arhitektura obvladuje večji del zemeljske krogle.
Podnaslov Arhitektura skozi prostor in čas pojasnjuje, da je bilo za razumevanje arhitekturnih form potrebno vsaj zgoščeno opisati tudi izhodišča, ki so vplivala na nastanek in razvoj arhitekture ter s primeri predstaviti značilne stavbe posameznega obdobja. […] Zgoščena predstavitev arhitekturnega snovanja, osredotočena na arhitekturne forme, pred nami v besedi in risbi razgrinja bogato ustvarjalnost na področju stavbarstva – od njenih začetkov do danes. Po znanem reklu, da ena risba velja več kot tisoč besed, se lahko najprej posvetite ogledu risb, nato pa to vsebinsko dopolnite z branjem besedila. Kot pomoč pri razumevanju manj znanih pojmov je na koncu dodan Glosar. In če vas bo Atlas arhitekturnih form spodbudil k nadaljnjemu in poglobljenemu študiju, bo njegov namen več kot izpolnjen.
(Iz avtorjevega uvoda, str. 6-7)